Friedl Holzer-Kjellberg

(Finland, 1905-1993)
Friedl Holzer-Kjellberg
(Finland, 1905-1993)

FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, skål, porslin, signerad och daterad Arabia -36 -F.H.Kj- .

Religiöst motiv mot grön fond. Diameter 25,5 cm. Höjd 7 cm.

Helhetsintrycket är gott. Tillverkningsrelaterade röda fläckar under glasyren.

Klubbat pris
380
4 283
397
Utropspris
400 - 600 EUR
Budhistorik (9 bud)
27 okt 2019 15:04
380 EUR
27 okt 2019 15:03
360 EUR
27 okt 2019 15:03
360 EUR
27 okt 2019 15:03
340 EUR
27 okt 2019 15:03
320 EUR
27 okt 2019 15:01
300 EUR
27 okt 2019 15:01
260 EUR
17 okt 2019 21:33
220 EUR
15 okt 2019 19:31
200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977