Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, serveringsvagn modell 98, O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. tidigt 1940-tal.

Stomme i laminerad lackad björk. Bär tillverkarens stämpel. Total längd 90 cm, bredd 50 cm, höjd 56 cm.

Fullständigt renoverad med senare lackering och skruvar.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 351
E
U
R
13 942
S
E
K
1 546
USD
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
12
27 okt 2019 15:41
1 351 EUR
9
A
27 okt 2019 15:41
1 301 EUR
9
27 okt 2019 9:54
1 250 EUR
11
A
27 okt 2019 9:54
1 200 EUR
11
27 okt 2019 6:54
1 150 EUR
9
A
27 okt 2019 6:54
1 100 EUR
9
17 okt 2019 20:40
1 000 EUR
10
17 okt 2019 19:20
950 EUR
9
16 okt 2019 10:37
901 EUR
6
14 okt 2019 8:53
720 EUR
8
14 okt 2019 2:36
700 EUR
7
13 okt 2019 10:44
390 EUR
6
12 okt 2019 20:34
370 EUR
5
12 okt 2019 12:07
350 EUR
4
12 okt 2019 9:56
300 EUR
3
12 okt 2019 9:44
271 EUR
2
12 okt 2019 5:39
250 EUR
1
11 okt 2019 19:42
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice