Kan inte nå servern

Björn Weckström

(Finland, Född 1935)
Björn Weckström
(Finland, Född 1935)

BJÖRN WECKSTRÖM, HALKSMYCKE, "Planetaariset laaksot", sterling silver, Lapponia 1973.

Längd 44 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Björn Weckström (f. 1935) är en pionjär inom den moderna smyckeskonsten. Hans smycken kännetecknas av enkla, rena former med skulpturala egenskaper. I sin formgivning utgår Weckström från det karga nordiska landskapet. Dels i sättet han förhåller sig till materialet och dels i de brutna och ojämna ytorna. Redan efter sin examen, 1956, arbetade han i olika material som han respektlöst blandade. Genom hans karriär har han formgivit kollektioner i silver, guld, akryl, brons. Detta sätt att närma sig formgivningen var banbrytande under 1960-talet. Under 1970-talet tillbringade Weckström mycket tid i Italien där han arbetade med skulptur. Han har också varit gästformgivare av konstglas för Nuutajärvi.

1956 - Guldsmedexamen
1961 – Deltar i en uppmärksammad utställning på V&A i London som sätter tonen för den nya smyckesvågen under 1960-talet ”The International Exhibition of Moderna Jewelry”
1963 – Grundar Lapponia tillsammans med entreprenören Pekka Anttila
1965 – Vinner första pris för sitt collier ”Flowering Wall” på juvelmässan i Rio, Brasilien
1968 – Tilldelas ”The Lunning Prize” i New York för colliert ”Living wall”
1978 – Prinsessan Leia bär colliert “Planetary Valleys” i Star Wars

För fler smyckesformgivare se även:
Torun Bülow-Hübe, Eelis Kauppi, Kristian Nilsson, Wiwen Nilsson, Pentti Sarpaneva, Ray Urban, Liisa Vitali, Tapio Wirkkala

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 575
E
U
R
17 845
S
E
K
1 643
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (30 bud)
5
A
27 okt 2019 15:46
1 575 EUR
11
27 okt 2019 15:46
1 560 EUR
5
27 okt 2019 15:45
1 510 EUR
2
27 okt 2019 15:36
1 460 EUR
11
27 okt 2019 9:54
1 410 EUR
2
27 okt 2019 9:48
1 360 EUR
11
27 okt 2019 8:19
1 310 EUR
2
27 okt 2019 8:03
1 260 EUR
11
26 okt 2019 20:29
1 210 EUR
2
26 okt 2019 20:11
1 160 EUR
11
25 okt 2019 20:49
1 110 EUR
10
25 okt 2019 20:30
1 060 EUR
2
24 okt 2019 21:40
1 010 EUR
8
A
24 okt 2019 21:40
1 000 EUR
8
A
24 okt 2019 21:31
990 EUR
9
24 okt 2019 21:31
970 EUR
8
22 okt 2019 19:27
950 EUR
2
22 okt 2019 16:42
930 EUR
7
20 okt 2019 21:12
910 EUR
2
20 okt 2019 14:12
890 EUR
6
19 okt 2019 18:54
870 EUR
2
19 okt 2019 18:16
850 EUR
5
17 okt 2019 22:58
830 EUR
2
A
13 okt 2019 21:58
810 EUR
4
13 okt 2019 21:58
810 EUR
2
13 okt 2019 10:37
780 EUR
3
12 okt 2019 18:13
760 EUR
2
A
12 okt 2019 18:13
750 EUR
2
12 okt 2019 8:32
720 EUR
1
12 okt 2019 7:27
700 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Helsingfors
Maiju Kemppainen
Värderare

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice