Carin Bryggman

(Finland, Född 1920)
Carin Bryggman
(Finland, Född 1920)

CARIN BRYGGMAN, FÅTÖLJER, ett par, tillverkare Kirjopuu 1950-tal.

Alm. Fast stoppad brun läderklädsel med knappar. X-kryss samt armlän i trä. Bredd 70 cm. Sitthöjd 43 cm. Totalhöjd 83 cm.

Åldersrelaterat slitage. Defekter på klädseln.

Interiör från kommunfullmäktigesalen i Iitti på 1950-talet.

Klubbat pris
880
9 970
918
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Budhistorik (11 bud)
27 okt 2019 17:21
880 EUR
27 okt 2019 17:21
860 EUR
27 okt 2019 17:17
840 EUR
27 okt 2019 17:05
820 EUR
21 okt 2019 20:56
800 EUR
21 okt 2019 18:07
700 EUR
18 okt 2019 21:37
400 EUR
18 okt 2019 11:43
340 EUR
15 okt 2019 11:12
205 EUR
14 okt 2019 20:43
150 EUR
13 okt 2019 19:08
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977