PEKKA TURTIAINEN, Bålskål med bålslev och bägare, 6 st, silver, stämpelsignerad Pekka Turtiainen, Helsingfors 1978.

Invändigt förgylld bålservis, silver 830. Skålens höjd 17 cm, diameter 19 cm, slevens längd 26,5 cm, bägarnas höjd 6 cm. Stämplade Käsityö (Handgjort). Sammanlagd vikt 1539 g.

Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
1 263
14 310
1 318
Utropspris
700 - 900 EUR
Budhistorik (21 bud)
27 okt 2019 16:11
1 263 EUR
27 okt 2019 16:10
1 213 EUR
27 okt 2019 16:10
1 200 EUR
27 okt 2019 16:07
1 163 EUR
27 okt 2019 16:07
1 113 EUR
27 okt 2019 16:05
1 061 EUR
27 okt 2019 16:05
1 011 EUR
27 okt 2019 16:03
986 EUR
27 okt 2019 16:03
966 EUR
27 okt 2019 16:03
931 EUR
27 okt 2019 16:03
911 EUR
27 okt 2019 16:02
886 EUR
27 okt 2019 16:02
866 EUR
27 okt 2019 16:01
833 EUR
27 okt 2019 16:01
813 EUR
27 okt 2019 15:31
770 EUR
27 okt 2019 15:31
750 EUR
24 okt 2019 18:13
625 EUR
12 okt 2019 20:53
605 EUR
12 okt 2019 20:53
600 EUR
12 okt 2019 6:58
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492