Kan inte nå servern

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, skulptur, porslin, signerad i godset J. Mäntynen 1930.

"Rosvoritari". (Robber knight, fri översättning). Höjd 20 cm. Längd 25 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 800
E
U
R
20 538
S
E
K
1 872
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (35 bud)
5
27 okt 2019 16:16
1 800 EUR
4
13 okt 2019 17:45
1 750 EUR
1
A
13 okt 2019 17:45
1 700 EUR
4
13 okt 2019 17:45
1 700 EUR
1
A
13 okt 2019 17:44
1 650 EUR
4
13 okt 2019 17:44
1 600 EUR
1
A
13 okt 2019 17:43
1 550 EUR
4
13 okt 2019 17:43
1 500 EUR
1
A
13 okt 2019 17:42
1 450 EUR
4
13 okt 2019 17:42
1 400 EUR
1
A
13 okt 2019 17:41
1 350 EUR
4
13 okt 2019 17:41
1 300 EUR
1
A
13 okt 2019 17:40
1 250 EUR
4
13 okt 2019 17:40
1 200 EUR
1
A
13 okt 2019 17:40
1 050 EUR
4
13 okt 2019 17:40
1 000 EUR
1
A
13 okt 2019 17:39
980 EUR
4
13 okt 2019 17:39
960 EUR
1
A
13 okt 2019 17:39
920 EUR
4
13 okt 2019 17:39
900 EUR
1
A
13 okt 2019 17:38
880 EUR
4
13 okt 2019 17:38
860 EUR
1
A
13 okt 2019 17:36
840 EUR
4
13 okt 2019 17:36
820 EUR
1
12 okt 2019 17:45
800 EUR
3
12 okt 2019 12:54
780 EUR
1
A
12 okt 2019 10:49
720 EUR
3
12 okt 2019 10:49
700 EUR
1
A
11 okt 2019 21:29
530 EUR
2
11 okt 2019 21:29
510 EUR
1
A
11 okt 2019 21:29
490 EUR
2
11 okt 2019 21:29
470 EUR
1
A
11 okt 2019 21:29
440 EUR
2
11 okt 2019 21:29
420 EUR
1
11 okt 2019 17:12
400 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice