Kyllikki Salmenhaara

(Finland, 1915-1981)
Kyllikki Salmenhaara
(Finland, 1915-1981)

KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1957-1959.

Stengods med chamotte. Blå och bruntonad glasyr. Höjd 38 cm. Diameter 20 cm.

Helhetsintrycket är gott. Obetydligt kantnagg på fotrinen.

Formgivare

Klubbat pris
19 206
216 452
20 248
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
Budhistorik (34 bud)
27 okt 2019 18:41
19 206 EUR
8
27 okt 2019 18:41
19 006 EUR
27 okt 2019 18:40
18 005 EUR
8
27 okt 2019 18:40
17 805 EUR
27 okt 2019 18:40
17 605 EUR
8
27 okt 2019 18:40
17 405 EUR
27 okt 2019 18:39
17 205 EUR
8
27 okt 2019 18:39
17 005 EUR
27 okt 2019 18:37
15 700 EUR
27 okt 2019 18:37
15 500 EUR
27 okt 2019 18:37
15 201 EUR
8
27 okt 2019 18:36
15 001 EUR
27 okt 2019 18:36
15 000 EUR
27 okt 2019 18:36
14 300 EUR
27 okt 2019 18:36
14 100 EUR
27 okt 2019 18:36
13 400 EUR
27 okt 2019 18:36
13 200 EUR
27 okt 2019 18:36
12 200 EUR
27 okt 2019 18:36
12 000 EUR
27 okt 2019 18:35
10 200 EUR
27 okt 2019 18:35
10 000 EUR
27 okt 2019 17:59
6 700 EUR
27 okt 2019 7:50
6 500 EUR
16 okt 2019 18:58
6 400 EUR
16 okt 2019 4:48
6 200 EUR
16 okt 2019 4:47
6 000 EUR
16 okt 2019 4:47
6 000 EUR
15 okt 2019 14:23
5 600 EUR
12 okt 2019 18:00
5 400 EUR
12 okt 2019 14:24
5 200 EUR
12 okt 2019 11:04
5 000 EUR
11 okt 2019 19:30
4 500 EUR
11 okt 2019 17:51
4 000 EUR
11 okt 2019 15:14
3 200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977