Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.

Brun metallskärm med underliggande bländskydd i glas. Hissmekanism. Diameter 48 cm. Höjd ca 110 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Hissmekanismen ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

United Paper Mills Ltd, Kouvola, Finland.

Formgivare

Klubbat pris
1 853
19 345
2 096
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (9 bud)
27 okt 2019 18:06
1 853 EUR
27 okt 2019 18:06
1 803 EUR
27 okt 2019 18:06
1 800 EUR
27 okt 2019 18:02
1 500 EUR
27 okt 2019 17:48
1 200 EUR
27 okt 2019 15:22
900 EUR
18 okt 2019 11:45
777 EUR
13 okt 2019 19:27
666 EUR
11 okt 2019 14:56
500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13