Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.

Fot i mässing och trä, skärmen med perforerad mässingsskiva och plisserat tyg. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 41 cm, skärmens storlek 32x32 cm.

Ett smärre hål i tyget. Smärre åldersrelaterat slitage.
Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 650
E
U
R
17 226
S
E
K
1 866
USD
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (16 bud)
7
27 okt 2019 17:44
1 650 EUR
9
A
27 okt 2019 17:44
1 600 EUR
9
A
27 okt 2019 17:43
1 550 EUR
10
27 okt 2019 17:43
1 500 EUR
9
A
27 okt 2019 17:43
1 450 EUR
10
27 okt 2019 17:43
1 400 EUR
9
27 okt 2019 13:55
1 350 EUR
8
A
27 okt 2019 13:55
1 300 EUR
8
27 okt 2019 2:37
1 200 EUR
7
26 okt 2019 18:58
1 100 EUR
6
22 okt 2019 16:24
1 000 EUR
5
20 okt 2019 18:26
620 EUR
4
14 okt 2019 20:33
600 EUR
3
12 okt 2019 20:25
400 EUR
2
12 okt 2019 11:56
150 EUR
1
11 okt 2019 19:47
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice