Arne Jones E1299

Gerda Thesleff

(Finland, 1871-1939)
Gerda Thesleff
(Finland, 1871-1939)

GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.

Rödlera med växtornamentik på ljusglaserat botten, invändigt rödbrun glasyr. Höjd 17,5 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Klubbat pris
440
4 638
504
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (6 bud)
27 okt 2019 17:31
440 EUR
27 okt 2019 17:21
420 EUR
27 okt 2019 16:49
400 EUR
26 okt 2019 11:20
300 EUR
21 okt 2019 12:17
200 EUR
20 okt 2019 21:29
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492