Hans J. Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Hans J. Wegner
(Danmark, 1914-2007)

HANS J WEGNER, STOLAR, 5 st, "Cowhorn Chair", modell JH-505, Johannes Hansen, Danmark 1950-60. Formgiven 1952.

Mahogny, ryggbrickan med inlagda kilar av palisander, sitsar med flätad rotting. Sitthöjd 42 cm, bredd ca 58,5 cm, tot. höjd 74,5 cm.

Trasiga sitsar. Åldersrelaterat slitage och märken på benen.

Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman, född Tuominen, drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Formgivare

Klubbat pris
20 000
227 600
21 231
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Budhistorik (58 bud)
12
27 okt 2019 17:46
20 000 EUR
27 okt 2019 17:46
19 800 EUR
27 okt 2019 17:45
19 600 EUR
12
27 okt 2019 17:45
19 400 EUR
27 okt 2019 17:43
19 200 EUR
12
27 okt 2019 17:43
19 000 EUR
27 okt 2019 17:43
18 700 EUR
11
27 okt 2019 17:43
18 500 EUR
11
27 okt 2019 17:42
18 400 EUR
12
27 okt 2019 17:42
18 200 EUR
11
27 okt 2019 17:41
18 000 EUR
12
27 okt 2019 17:41
18 000 EUR
11
27 okt 2019 17:41
17 700 EUR
12
27 okt 2019 17:41
17 500 EUR
27 okt 2019 17:41
17 500 EUR
12
27 okt 2019 17:41
17 200 EUR
11
27 okt 2019 17:41
17 000 EUR
12
27 okt 2019 17:41
17 000 EUR
11
27 okt 2019 17:41
16 800 EUR
27 okt 2019 17:41
16 600 EUR
12
27 okt 2019 17:41
16 500 EUR
12
27 okt 2019 17:40
16 200 EUR
11
27 okt 2019 17:40
16 000 EUR
12
27 okt 2019 17:40
15 200 EUR
11
27 okt 2019 17:40
15 000 EUR
12
27 okt 2019 17:40
14 601 EUR
13
27 okt 2019 17:40
14 401 EUR
12
27 okt 2019 17:39
14 200 EUR
11
27 okt 2019 17:39
14 000 EUR
12
27 okt 2019 17:39
13 600 EUR
27 okt 2019 17:39
13 400 EUR
12
27 okt 2019 17:39
13 200 EUR
11
27 okt 2019 17:38
13 000 EUR
27 okt 2019 17:38
13 000 EUR
11
27 okt 2019 17:37
12 400 EUR
8
27 okt 2019 17:32
12 200 EUR
9
27 okt 2019 17:32
12 000 EUR
8
27 okt 2019 17:32
12 000 EUR
9
27 okt 2019 16:06
11 200 EUR
10
27 okt 2019 16:06
11 000 EUR
9
27 okt 2019 16:06
10 600 EUR
10
27 okt 2019 16:06
10 400 EUR
9
27 okt 2019 16:05
10 200 EUR
10
27 okt 2019 16:05
10 000 EUR
9
27 okt 2019 14:00
9 300 EUR
24 okt 2019 18:57
9 100 EUR
8
24 okt 2019 18:57
9 000 EUR
8
24 okt 2019 17:06
8 900 EUR
23 okt 2019 18:20
8 700 EUR
23 okt 2019 18:20
8 500 EUR
23 okt 2019 18:20
8 400 EUR
23 okt 2019 14:52
8 200 EUR
18 okt 2019 17:28
8 000 EUR
17 okt 2019 18:09
7 200 EUR
14 okt 2019 17:35
7 000 EUR
13 okt 2019 20:20
6 000 EUR
12 okt 2019 11:24
5 200 EUR
11 okt 2019 22:26
5 000 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492