Hans J. Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Hans J. Wegner
(Danmark, 1914-2007)

HANS J WEGNER, BARSKÅP, modell 8034, för Andreas Tuck, Danmark 1900-talets mitt.

Teak. Utdragbar låda, under locket inredning med fack. Mått 50x52 cm, höjd 49 cm. Bär tillverkarens stämpel.

Skada i nedre hörnet. Bordsytan något blekt.

Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman, född Tuominen, drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Formgivare

Klubbat pris
3 600
40 788
3 756
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
27 okt 2019 17:36
3 600 EUR
21 okt 2019 1:55
3 500 EUR
13 okt 2019 22:09
2 000 EUR
12 okt 2019 18:44
1 650 EUR
12 okt 2019 10:50
1 500 EUR
12 okt 2019 9:36
1 000 EUR
12 okt 2019 0:04
500 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492