Kan inte nå servern

NIELS OLE MØLLER, MATBORD, Gudme Mbelfabrik, Danmark, 1900-talets mitt.

NIELS OLE MØLLER, MATBORD, Gudme Mbelfabrik, Danmark, 1900-talets mitt.

Teak. Diameter 121 cm, höjd 71,5 cm. Utdragbart, med två iläggsskivor, totallängd 220 cm. Bär tillverkarens stämpel "Gudme Møbelfabrik Made in Denmark".

Åldersrelaterat slitage och märken. Iläggsskiva med repa.

Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman (född Tuominen) drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 460
E
U
R
16 542
S
E
K
1 523
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (47 bud)
4
27 okt 2019 17:47
1 460 EUR
6
27 okt 2019 17:46
1 410 EUR
4
27 okt 2019 17:45
1 360 EUR
6
27 okt 2019 17:44
1 310 EUR
4
27 okt 2019 17:44
1 260 EUR
3
27 okt 2019 17:43
1 210 EUR
4
A
27 okt 2019 17:43
1 200 EUR
4
27 okt 2019 17:42
1 160 EUR
3
27 okt 2019 17:42
1 110 EUR
4
A
27 okt 2019 17:42
1 100 EUR
4
A
27 okt 2019 17:41
1 060 EUR
3
27 okt 2019 17:41
1 010 EUR
4
27 okt 2019 17:40
990 EUR
3
27 okt 2019 15:30
970 EUR
5
A
27 okt 2019 15:19
950 EUR
3
27 okt 2019 15:19
940 EUR
5
A
27 okt 2019 15:16
920 EUR
3
27 okt 2019 15:16
900 EUR
5
27 okt 2019 14:53
880 EUR
2
27 okt 2019 11:54
860 EUR
4
27 okt 2019 10:12
840 EUR
3
26 okt 2019 15:06
820 EUR
1
A
26 okt 2019 15:05
800 EUR
3
26 okt 2019 15:05
800 EUR
1
A
26 okt 2019 15:04
780 EUR
3
26 okt 2019 15:04
760 EUR
1
22 okt 2019 20:43
740 EUR
3
22 okt 2019 19:49
720 EUR
1
A
21 okt 2019 19:24
700 EUR
3
21 okt 2019 19:24
690 EUR
1
21 okt 2019 13:42
670 EUR
2
A
21 okt 2019 13:42
650 EUR
2
21 okt 2019 12:48
640 EUR
3
20 okt 2019 17:59
620 EUR
1
A
20 okt 2019 17:58
600 EUR
3
20 okt 2019 17:58
580 EUR
1
A
20 okt 2019 17:23
560 EUR
3
20 okt 2019 17:23
540 EUR
1
A
20 okt 2019 16:05
520 EUR
3
20 okt 2019 16:05
500 EUR
1
18 okt 2019 16:22
480 EUR
3
18 okt 2019 8:28
460 EUR
1
17 okt 2019 21:08
440 EUR
3
17 okt 2019 19:29
420 EUR
1
15 okt 2019 10:13
400 EUR
2
14 okt 2019 21:08
320 EUR
1
12 okt 2019 9:14
300 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice