Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5233, Taito 1900-talets mitt.

Metallskärm. Skaftet med trädetalj. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 46 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 600
E
U
R
16 704
S
E
K
1 810
USD
Utropspris
400 - 600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
6
27 okt 2019 12:21
1 600 EUR
5
A
27 okt 2019 12:21
1 550 EUR
5
23 okt 2019 18:29
1 400 EUR
4
A
23 okt 2019 18:29
1 350 EUR
4
22 okt 2019 4:12
1 300 EUR
5
A
22 okt 2019 4:12
1 250 EUR
5
22 okt 2019 2:39
1 200 EUR
4
A
22 okt 2019 2:38
1 150 EUR
5
22 okt 2019 2:38
1 100 EUR
4
22 okt 2019 1:50
970 EUR
5
A
22 okt 2019 1:50
950 EUR
5
A
22 okt 2019 1:50
920 EUR
4
22 okt 2019 1:50
900 EUR
5
21 okt 2019 15:58
830 EUR
4
A
21 okt 2019 15:58
810 EUR
4
21 okt 2019 15:36
720 EUR
5
A
21 okt 2019 3:46
700 EUR
4
21 okt 2019 3:46
700 EUR
5
20 okt 2019 22:59
620 EUR
4
A
20 okt 2019 22:59
600 EUR
4
A
15 okt 2019 19:39
560 EUR
1
15 okt 2019 19:39
540 EUR
4
A
14 okt 2019 17:44
520 EUR
1
14 okt 2019 17:44
500 EUR
4
14 okt 2019 14:49
480 EUR
3
13 okt 2019 19:05
460 EUR
1
13 okt 2019 0:31
440 EUR
2
A
13 okt 2019 0:31
430 EUR
2
A
12 okt 2019 9:14
420 EUR
1
12 okt 2019 9:14
400 EUR
2
A
12 okt 2019 9:13
370 EUR
1
12 okt 2019 9:13
350 EUR
2
12 okt 2019 8:13
300 EUR
1
11 okt 2019 18:54
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice