Helsinki Design Sale F198

195 föremål
Klubbat pris
24 300 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
JONAS BOHLIN, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.
Klubbat pris
14 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
RUT BRYK, relief, porslin, "Candy", signerad Rut Bryk 1970.
Klubbat pris
14 999 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Klubbat pris
19 206 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
6 820 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, golvlampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
4 644 EUR
Utropspris
5 000 - 5 500 EUR
Klubbat pris
6 706 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Klubbat pris
7 800 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris
8 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SITTGRUPP, 6 delar, Haimi, Finland 1970-tal.
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
SAARA HOPEA, HALSSMYCKE, unik, silver, Ossian Hopea, Borgå 1977.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
VILJO HIRVONEN, golvlampa, modell H801, Valaistustyö.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Adelta. Modellen formgiven 1963.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 853 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAKKRONA, "Miracle", Bakalowits & Sohne, Österrike 1960-tal.
Klubbat pris
3 933 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, bordslampor ett par, modell K 11-81 Idman 1960-tal.
Klubbat pris
8 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, ett par, modell A605 för Valaistustyö.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, Orno, 1950-tal.
Klubbat pris
1 820 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Birger Kaipiainen 1941 ARABIA.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Klubbat pris
3 850 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RITVA PUOTILA, konsttextil, "Vesuvius" Woodnotes 2007.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, GOLVLAMPA, Markaryd, 1960-/70-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, signerad Taisto Kaasinen Arabia.
Klubbat pris
1 010 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods signerad Bryk.
Klubbat pris
4 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, modell 3522, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 1984.
Klubbat pris
840 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1963.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, fåtöljer ett par, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skål, stengods, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
1 830 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
OIVA TOIKKA, glasskulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK,  relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR