Helsinki Design Sale F198

51 föremål
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JONAS BOHLIN, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.
Klubbat pris
14 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
ELIEL SAARINEN, MÖBLEMANG, 4 delar.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SITTGRUPP, 6 delar, Haimi, Finland 1970-tal.
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Adelta. Modellen formgiven 1963.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, SKÄRM, Artek, 1900-talets mitt. Ca 180x170 cm.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris
8 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, Bordsskiva, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, fåtöljer ett par, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
ANTTI NURMESNIEMI, soffbord, för G. Söderström 1980-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, soffa, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 010 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR