Helsinki Design Sale F198

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

202 föremål
HANS-AGNE JAKOBSSON, GOLVLAMPA, Markaryd, 1960-/70-tal.
Slutpris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 559, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, ett par, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.
Slutpris
440 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
Slutpris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1971.
Slutpris
1 802 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
Slutpris
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Slutpris
7 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
JONAS BOHLIN, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.
Slutpris
14 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Slutpris
24 300 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
ALVAR AALTO, BORDSLAMPA, modell A703, Valaistustyö.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ELIEL SAARINEN, MÖBLEMANG, 4 delar.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 1984.
Slutpris
840 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala 3825.
Slutpris
1 251 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Slutpris
6 820 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Slutpris
6 706 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Slutpris
19 206 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 853 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, 14K guld, Lahtis, Finland 1973.
Slutpris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GOLVLAMPA, modell EN 25, Itsu, Finland 1950-tal.
Slutpris
3 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Slutpris
721 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Slutpris
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad BRYK.
Slutpris
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Adelta. Modellen formgiven 1963.
Slutpris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, Orno, 1950-tal.
Slutpris
1 820 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILJO HIRVONEN, golvlampa, modell H801, Valaistustyö.
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR