URNOR, ett par, porslin, Sèvres-liknande märke, 1800-talets slut

Handmålade, romantiserande herdemotiv, signerade Simonin. Förgylld dekor och fot. Höjd 58 cm inkl lock.

Dekordelar saknas. Den ena urnan något vinglig, lagning och påmålning under den svängda mynningen.

Klubbat pris
3 185
35 895
3 324
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (31 bud)
8 dec 2019 19:13
3 185 EUR
8 dec 2019 19:13
3 100 EUR
8 dec 2019 19:12
3 085 EUR
8 dec 2019 19:12
2 985 EUR
8 dec 2019 19:11
2 885 EUR
8 dec 2019 19:11
2 785 EUR
8 dec 2019 19:11
2 685 EUR
8 dec 2019 19:11
2 585 EUR
6 dec 2019 19:57
2 485 EUR
5 dec 2019 20:16
2 385 EUR
4 dec 2019 16:15
1 850 EUR
29 nov 2019 22:29
1 800 EUR
29 nov 2019 22:29
1 750 EUR
29 nov 2019 22:29
1 700 EUR
29 nov 2019 22:29
1 650 EUR
29 nov 2019 22:29
1 600 EUR
29 nov 2019 22:28
1 550 EUR
29 nov 2019 22:28
1 500 EUR
29 nov 2019 22:28
1 450 EUR
29 nov 2019 22:28
1 400 EUR
29 nov 2019 22:28
1 350 EUR
29 nov 2019 22:28
1 300 EUR
29 nov 2019 22:28
1 250 EUR
29 nov 2019 22:28
1 200 EUR
29 nov 2019 22:28
1 150 EUR
29 nov 2019 22:28
1 100 EUR
29 nov 2019 22:27
1 050 EUR
29 nov 2019 22:27
1 000 EUR
29 nov 2019 22:20
900 EUR
23 nov 2019 12:48
520 EUR
22 nov 2019 23:20
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492