Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, MATGRUPP, "Pirkka", Laukaan Puu, formgivet 1957.

Betsad furu, svartlackerade ben. Brännmärkta med tillverkarens stämpel. Bordsskivan 120x69 cm. Bordets höjd 68 cm. Stolarnas höjd 75 cm, sitthöjd ca 40 cm, bredd 38 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Fläckar.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 950
E
U
R
21 977
S
E
K
2 035
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (47 bud)
6
8 dec 2019 14:42
1 950 EUR
8
8 dec 2019 14:41
1 900 EUR
6
8 dec 2019 14:40
1 850 EUR
8
A
8 dec 2019 14:40
1 820 EUR
8
A
8 dec 2019 14:37
1 800 EUR
6
8 dec 2019 14:37
1 750 EUR
8
8 dec 2019 14:34
1 700 EUR
6
8 dec 2019 14:33
1 650 EUR
8
A
8 dec 2019 14:33
1 600 EUR
6
8 dec 2019 14:33
1 600 EUR
8
A
8 dec 2019 14:31
1 550 EUR
6
8 dec 2019 14:31
1 500 EUR
8
8 dec 2019 14:31
1 450 EUR
11
A
8 dec 2019 14:31
1 400 EUR
11
8 dec 2019 14:31
1 350 EUR
8
A
8 dec 2019 14:31
1 300 EUR
8
8 dec 2019 14:30
1 240 EUR
6
A
8 dec 2019 14:30
1 190 EUR
6
8 dec 2019 14:30
1 150 EUR
11
A
8 dec 2019 14:30
1 100 EUR
11
A
8 dec 2019 14:30
1 070 EUR
8
8 dec 2019 14:30
1 020 EUR
11
8 dec 2019 14:30
840 EUR
10
8 dec 2019 14:30
820 EUR
6
8 dec 2019 14:28
800 EUR
10
8 dec 2019 14:25
780 EUR
6
8 dec 2019 7:20
760 EUR
9
7 dec 2019 22:57
740 EUR
6
7 dec 2019 10:12
720 EUR
8
A
7 dec 2019 10:12
700 EUR
6
7 dec 2019 10:12
700 EUR
8
A
7 dec 2019 10:11
680 EUR
6
7 dec 2019 10:11
660 EUR
8
A
7 dec 2019 10:11
640 EUR
6
7 dec 2019 10:11
620 EUR
8
A
7 dec 2019 10:11
600 EUR
6
7 dec 2019 10:11
580 EUR
8
7 dec 2019 9:28
560 EUR
6
28 nov 2019 18:52
540 EUR
7
28 nov 2019 14:45
520 EUR
6
27 nov 2019 21:05
500 EUR
5
A
27 nov 2019 21:05
489 EUR
5
23 nov 2019 12:09
480 EUR
4
23 nov 2019 9:08
400 EUR
3
22 nov 2019 23:22
200 EUR
2
22 nov 2019 22:38
150 EUR
1
22 nov 2019 21:41
50 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice