PEHR ZETHELIUS, BORDSSURTOUT, silver och glas, Stockholm 1796.

Ställ i silver med genombruten gallerdekor, uppåtsvängda hänklar och fyra claw-and-ball fötter. Glasflaskor med slipad dekor och silverlock, flaskorna för olja och vinäger med invändigt förgyllda lock. Ströarnas höjd 13,5 cm, flaskornas höjd 19,5 cm. Ställets längd 28 cm.
Silvervikt ca 1104,7 g.

Graverade initialer undertill. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

500
5 270
572
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
7 dec 2019 19:09
500 EUR
7 dec 2019 16:38
120 EUR
6 dec 2019 23:32
110 EUR
6 dec 2019 12:23
50 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492