ADOLF GAAP, DRYCKESKANNA, silver, delvis förgylld, Augsburg, Tyskland 1690-1695.

Riklig driven och ciselerad dekor av blommor och frukter. Tre romerska gudinnor i kartuscher. Lock med gångjärn. Höjd 21 cm. Vikt 1141 g.

Åldersrelaterat slitage.

Klubbat pris
5 400
60 858
5 635
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (19 bud)
11
8 dec 2019 16:23
5 400 EUR
10
8 dec 2019 15:44
5 200 EUR
8 dec 2019 15:42
5 000 EUR
10
8 dec 2019 15:42
4 900 EUR
8 dec 2019 9:51
4 700 EUR
9
8 dec 2019 9:51
4 500 EUR
8 dec 2019 9:50
4 250 EUR
9
8 dec 2019 9:50
4 050 EUR
7 dec 2019 19:11
3 700 EUR
8
7 dec 2019 19:11
3 600 EUR
25 nov 2019 10:22
3 300 EUR
25 nov 2019 10:22
3 200 EUR
23 nov 2019 19:16
2 700 EUR
23 nov 2019 19:16
2 600 EUR
23 nov 2019 15:30
2 500 EUR
23 nov 2019 13:51
1 500 EUR
23 nov 2019 10:34
1 250 EUR
23 nov 2019 9:28
1 150 EUR
22 nov 2019 18:36
1 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492