Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 9216, Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässing, genombruten skärm, skaftet med trädetalj. Höjd 36 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skärmen med senare bemålning. Avbrytaren delvis utbytt. Trädetaljen srucken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
4 300
45 021
4 883
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (15 bud)
9
8 dec 2019 19:11
4 300 EUR
8
8 dec 2019 17:53
4 100 EUR
8 dec 2019 17:53
4 000 EUR
8 dec 2019 15:53
3 889 EUR
8 dec 2019 15:53
3 789 EUR
7 dec 2019 21:12
3 100 EUR
7 dec 2019 21:12
3 000 EUR
7 dec 2019 21:12
3 000 EUR
5 dec 2019 22:22
2 500 EUR
5 dec 2019 14:05
2 000 EUR
5 dec 2019 14:02
1 800 EUR
26 nov 2019 4:56
1 600 EUR
23 nov 2019 23:25
1 500 EUR
23 nov 2019 13:20
1 400 EUR
22 nov 2019 21:45
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13