1193922
Tapio Wirkkala
(1915-1985)
Tapio wirkkala, skÅlar, 2 st, silver, stämpelsignerad tw, kultakeskus 1973 samt 1995.

TAPIO WIRKKALA, SKÅLAR, 2 st, silver, stämpelsignerad TW, Kultakeskus 1973 samt 1995.

Hamrat silver.
Sterling silver, stämplat "Handmade Finland", ø 22 cm, höjd 9 cm, vikt 551 g.
Stämplat "Käsityö" (Handgjord), ø 23 cm, höjd 9 cm, vikt 561 g.

Helhetsintrycket är gott.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V100

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
1 050
10 970
1 174
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (44 bud)
10
8 dec 17:13
1 050 EUR
9
8 dec 17:13
1 000 EUR
10
8 dec 17:13
995 EUR
9
8 dec 17:11
975 EUR
10
8 dec 17:08
955 EUR