1194510
Georges von Swetlik
(1912-1991)
Georges von swetlik, "paris".
Georges von swetlik, "paris".
Georges von swetlik, "paris".
Georges von swetlik, "paris".

GEORGES VON SWETLIK, "PARIS".

Sign. Tempera på papp-pannå 51x61 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Övrigt

A tergo målning.

Georges von Swetlik är en udda gestalt i europeiskt 1900-tal. Med rötter i Böhmen på 1000-talet och senare i Litauen och Polen föddes han i S:t Petersburg 1912. Efter att ha lämnat Ryssland vid revolutionen tillbringade han sin barndom i Konstantinopel och senare i Finland. Den unge brådmogne och begåvade konstnären skulle här bli den store ryske konstnären Ilja Repins och också den finska guldålderns mästare Akseli Gallen-Kallelas elev, men båda hann gå ur tiden innan undervisningen började. På 1930-talet sändes han till Paris av konstmecenaten Gösta Serlachius. Istället för hållas på akademin studerade han de gamla mästarna, särskilt Rembrandt, Tizian och Velasquez på Louvren. Efter dramatiska händelser under kriget och försök att bosätta sig i Sverige och USA, blev hans lott att nationalitetslös och mer eller mindre oförstådd leva i konstnärlig isolation i Finland. Han kunde dock leva på sin konst och hans verk finns främst i samlingar i Finland och Sverige, men också i Frankrike och Italien. Han dog i Ekenäs år 1991.
Långt från inspirationskällorna, den bysantinska och den klassiska europeiska konsten, kom han i sitt måleri att på ett exempellöst systematiskt sätt arbeta sig igenom konsthistoriens olika perioder för att till slut finna det språk som blev hans eget. Hans början var realistisk och slående lik Picassos. Men sedermera kom han endast att tangera modernismen, ta upp vissa drag av den i sitt eget måleri. Han utvecklade sin egen teknik och sitt formspråk under sin abstrakta period på 1950-talet för att sedan ge sig i kast med den klassiska tematik som han varierade under resten av sitt liv. Mer än någon annan kom han att skapa en syntes av östlig och västeuropeisk kulturtradition.
Det unika Paris-associerade verk som presenteras här är möjligen en kommentar, kanske skämtsamt ironisk, till modernismen men håller ändå konstnärens höga standard. Namnteckning med dubbla w liksom tekniken tyder på att verket tillkommit under eller efter 1950-talet. Den halvfärdiga modellstudien på målningens baksida är däremot sannolikt målad i Paris på 1930-talet.

Riggert Munsterhjelm
Bildkonstnär, fil.dr
Georges von Swetliks elev
och utställningskurator
Raseborg, Finland

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Specialist modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Slutpris
6 200
65 311
6 886
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (47 bud)
8 dec 19:16
6 200 EUR
8 dec 19:14
6 000 EUR
8 dec 19:14
5 900 EUR
8 dec 19:13
5 700 EUR
8 dec 19:13
5 500 EUR