Georges von Swetlik

(Finland, 1912-1991)
Georges von Swetlik
(Finland, 1912-1991)

GEORGES VON SWETLIK, "PARIS".

Sign. Tempera på papp-pannå 51x61 cm.

Åldersrelaterat slitage.

A tergo målning.

Georges von Swetlik är en udda gestalt i europeiskt 1900-tal. Med rötter i Böhmen på 1000-talet och senare i Litauen och Polen föddes han i S:t Petersburg 1912. Efter att ha lämnat Ryssland vid revolutionen tillbringade han sin barndom i Konstantinopel och senare i Finland. Den unge brådmogne och begåvade konstnären skulle här bli den store ryske konstnären Ilja Repins och också den finska guldålderns mästare Akseli Gallen-Kallelas elev, men båda hann gå ur tiden innan undervisningen började. På 1930-talet sändes han till Paris av konstmecenaten Gösta Serlachius. Istället för hållas på akademin studerade han de gamla mästarna, särskilt Rembrandt, Tizian och Velasquez på Louvren. Efter dramatiska händelser under kriget och försök att bosätta sig i Sverige och USA, blev hans lott att nationalitetslös och mer eller mindre oförstådd leva i konstnärlig isolation i Finland. Han kunde dock leva på sin konst och hans verk finns främst i samlingar i Finland och Sverige, men också i Frankrike och Italien. Han dog i Ekenäs år 1991.
Långt från inspirationskällorna, den bysantinska och den klassiska europeiska konsten, kom han i sitt måleri att på ett exempellöst systematiskt sätt arbeta sig igenom konsthistoriens olika perioder för att till slut finna det språk som blev hans eget. Hans början var realistisk och slående lik Picassos. Men sedermera kom han endast att tangera modernismen, ta upp vissa drag av den i sitt eget måleri. Han utvecklade sin egen teknik och sitt formspråk under sin abstrakta period på 1950-talet för att sedan ge sig i kast med den klassiska tematik som han varierade under resten av sitt liv. Mer än någon annan kom han att skapa en syntes av östlig och västeuropeisk kulturtradition.
Det unika Paris-associerade verk som presenteras här är möjligen en kommentar, kanske skämtsamt ironisk, till modernismen men håller ändå konstnärens höga standard. Namnteckning med dubbla w liksom tekniken tyder på att verket tillkommit under eller efter 1950-talet. Den halvfärdiga modellstudien på målningens baksida är däremot sannolikt målad i Paris på 1930-talet.

Riggert Munsterhjelm
Bildkonstnär, fil.dr
Georges von Swetliks elev
och utställningskurator
Raseborg, Finland

Konstnär

Georges von Swetlik var född i S:t Petersburg. På grund av revolutionen kom han med sin familj att tillbringa några år vid Svarta havet i Södra Ryssland och i Konstantinopel. År 1923 anlände man till Finland, där von Swetlik kom att leva och arbeta, med undantag för en period i Sverige kring 1950. Till en början målade konstnären realistiskt. Ilja Repin och Akseli Gallen-Kallela erbjöd sig båda att bli hans lärare, men hann gå ur tiden innan undervisningen hade börjat. I stället stöddes von Swetlik under 1930-talet av konstmecenaten Gösta Serlachius, som också sände honom till Paris. von Swetlik blev tidigt känd för sina för sina skickliga porträtt. I sin konst genomgick han flera perioder inspirerade av konsthistoriens olika skeden och lämnade efter sig en nyskapande produktion som bär drag av både modernism och klassiskt måleri. I sin mest karakteristiska sena period behandlade han tematik ur antiken och den klassiska litteraturen och skapade kanske mer än någon annan en syntes av såväl östeuropeisk som västeuropeisk kulturtradition.

Klubbat pris
6 200
69 874
6 470
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (47 bud)
8 dec 2019 19:16
6 200 EUR
8 dec 2019 19:14
6 000 EUR
8 dec 2019 19:14
5 900 EUR
8 dec 2019 19:13
5 700 EUR
8 dec 2019 19:13
5 500 EUR
8 dec 2019 19:12
5 300 EUR
8 dec 2019 19:10
5 100 EUR
8 dec 2019 19:10
5 000 EUR
8 dec 2019 19:09
4 900 EUR
8 dec 2019 19:09
4 700 EUR
8 dec 2019 19:09
4 400 EUR
8 dec 2019 19:08
4 200 EUR
8 dec 2019 19:08
4 000 EUR
8 dec 2019 19:07
4 000 EUR
8 dec 2019 19:06
3 800 EUR
8 dec 2019 19:06
3 700 EUR
8 dec 2019 19:06
3 600 EUR
8 dec 2019 19:05
3 500 EUR
8 dec 2019 19:04
3 300 EUR
8 dec 2019 19:04
3 200 EUR
8 dec 2019 19:04
3 100 EUR
8 dec 2019 19:04
3 000 EUR
8 dec 2019 19:03
2 800 EUR
8 dec 2019 19:03
2 700 EUR
8 dec 2019 19:02
2 600 EUR
8 dec 2019 19:02
2 500 EUR
8 dec 2019 18:56
2 400 EUR
8 dec 2019 18:56
2 300 EUR
8 dec 2019 18:34
2 200 EUR
8 dec 2019 17:53
2 100 EUR
6 dec 2019 13:16
2 000 EUR
24 nov 2019 9:19
1 950 EUR
24 nov 2019 1:16
1 700 EUR
23 nov 2019 22:43
1 150 EUR
23 nov 2019 21:39
950 EUR
23 nov 2019 21:15
930 EUR
23 nov 2019 20:52
890 EUR
23 nov 2019 19:50
870 EUR
23 nov 2019 19:49
830 EUR
23 nov 2019 19:12
810 EUR
23 nov 2019 18:23
790 EUR
23 nov 2019 17:01
660 EUR
23 nov 2019 15:55
540 EUR
23 nov 2019 15:47
520 EUR
23 nov 2019 15:05
500 EUR
23 nov 2019 11:08
320 EUR
22 nov 2019 22:30
300 EUR