JOHN EDWARD TERREY, BRÖDKORG, silver, London, England 1823.

Skålen dekoreras med knäckar, brämet med driven och ciselerad blom- och bladdekor, genombruten hänkel med gångjärn. Diameter 28 cm, höjd 7,5 cm, med upplyft hänkel ca 23 cm. Vikt 679 g.

Åldersrelaterat slitage. Smärre lagningar. Bristning i hänkeln. Foten ostämplad, möjligen ej original.

John Edward Terreys (verksam 1814 - 1859) silverföremål kan även ses i bl.a. Victoria and Albert Museum i London. Han var bl.a. känd för att använda redan existerande silverföremål och modifiera samt ciselera dem.

Klubbat pris
595
6 741
621
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (10 bud)
8 dec 2019 17:05
595 EUR
8 dec 2019 17:04
575 EUR
8 dec 2019 17:04
555 EUR
8 dec 2019 17:00
430 EUR
7 dec 2019 15:46
410 EUR
6 dec 2019 23:17
370 EUR
6 dec 2019 23:17
350 EUR
6 dec 2019 23:17
341 EUR
6 dec 2019 23:17
321 EUR
24 nov 2019 11:13
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492