Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, vägglampor, ett par Taito 1900-talets mitt.

Beställningsarbete. Perforerade skärmar i mässing. Bredd 40 cm. Höjd 37 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupna. Senare lampsocklar. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Andelsbanken i Uleåborg, gamla huvudkontoret.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
12 501
E
U
R
130 885
S
E
K
14 196
USD
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
10
A
8 dec 2019 16:54
12 501 EUR
9
8 dec 2019 16:54
12 301 EUR
10
A
8 dec 2019 16:53
12 101 EUR
9
8 dec 2019 16:53
11 901 EUR
10
A
8 dec 2019 16:51
11 701 EUR
9
8 dec 2019 16:51
11 501 EUR
10
A
8 dec 2019 16:50
11 201 EUR
9
8 dec 2019 16:50
11 001 EUR
10
8 dec 2019 16:48
10 300 EUR
9
A
8 dec 2019 16:48
10 100 EUR
9
8 dec 2019 16:41
9 800 EUR
6
A
8 dec 2019 16:40
9 600 EUR
9
8 dec 2019 16:40
9 500 EUR
6
A
8 dec 2019 16:39
8 700 EUR
9
8 dec 2019 16:39
8 500 EUR
6
A
8 dec 2019 16:32
8 100 EUR
8
8 dec 2019 16:32
7 900 EUR
6
8 dec 2019 13:26
7 700 EUR
7
A
7 dec 2019 19:03
7 500 EUR
7
7 dec 2019 15:41
5 800 EUR
3
6 dec 2019 13:18
5 600 EUR
6
A
6 dec 2019 13:18
5 500 EUR
6
5 dec 2019 14:03
5 400 EUR
3
4 dec 2019 14:12
5 200 EUR
5
30 nov 2019 16:15
5 000 EUR
3
24 nov 2019 18:48
3 500 EUR
4
23 nov 2019 23:25
2 100 EUR
1
23 nov 2019 14:06
2 000 EUR
3
23 nov 2019 13:12
1 600 EUR
2
23 nov 2019 9:49
600 EUR
1
23 nov 2019 9:41
500 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice