TEKANNA och TVÅ MJÖLKKANNOR, silver, bl a Georg Randelin och Thomas Sohka, S:t Petersburg 1824-1839.

Invändigt förgyllda. Delvis godronnerad dekor. Hänklar i elfenben.
Tekannans längd 28,5 cm, oidentifierade mästarstämplar.
Mindre mjölkkanna, höjd 8,5 cm, stämplad TS, Thomas Sohka, 1836, den större 11 cm, stämplad GR, Georg Randelin 1839.
Sammanlagd vikt 875,4 g.

Den mindre mjölkkannans tumgrepp med skada. Tekannan med smärre buckla och hänkeln med genomgående spricka.

Klubbat pris
921
10 435
961
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (9 bud)
7 dec 2019 21:56
921 EUR
7 dec 2019 21:56
901 EUR
7 dec 2019 16:12
870 EUR
7 dec 2019 16:12
850 EUR
7 dec 2019 16:12
850 EUR
7 dec 2019 12:48
800 EUR
23 nov 2019 12:06
770 EUR
23 nov 2019 10:35
750 EUR
22 nov 2019 22:05
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492