Madeleine Pyk – en samling F769

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

VICTOR WESTERHOLM, HÖSTLANDSKAP MED BJÖRKAR.

Signerad. Olja på duk 125x57 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Aimo Reitala, Victor Westerholm, nr.385.

Konstnär

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.

Klubbat pris
6 200
65 348
7 095
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
8 dec 2019 16:08
6 200 EUR
28 nov 2019 19:36
6 000 EUR
27 nov 2019 8:27
4 700 EUR
25 nov 2019 20:40
4 500 EUR
23 nov 2019 14:31
2 500 EUR
23 nov 2019 13:03
1 000 EUR
23 nov 2019 9:48
300 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377