Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.

Polerad mässing samt perforerad skärm. Stämplad TT Taito Made in Finland. Höjd 50 cm. Skärmens diameter 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. anlöpningar. Kulleden trög. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 000
E
U
R
83 760
S
E
K
9 085
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
11
8 dec 2019 16:41
8 000 EUR
9
8 dec 2019 16:40
7 800 EUR
11
A
8 dec 2019 16:40
7 700 EUR
11
8 dec 2019 16:39
7 200 EUR
9
A
8 dec 2019 16:39
7 000 EUR
9
A
8 dec 2019 16:36
5 710 EUR
10
8 dec 2019 16:36
5 510 EUR
9
A
8 dec 2019 16:33
5 120 EUR
10
8 dec 2019 16:33
4 920 EUR
9
8 dec 2019 16:07
4 720 EUR
7
A
8 dec 2019 16:07
4 520 EUR
7
8 dec 2019 14:28
4 210 EUR
8
8 dec 2019 14:13
4 010 EUR
7
A
8 dec 2019 14:13
4 000 EUR
7
A
8 dec 2019 14:13
3 601 EUR
8
8 dec 2019 14:13
3 501 EUR
7
8 dec 2019 12:41
3 300 EUR
8
5 dec 2019 9:02
3 200 EUR
7
5 dec 2019 8:42
3 100 EUR
6
A
5 dec 2019 8:41
3 000 EUR
7
5 dec 2019 8:41
3 000 EUR
6
A
4 dec 2019 14:14
2 700 EUR
5
4 dec 2019 14:14
2 600 EUR
6
A
4 dec 2019 14:14
2 300 EUR
5
4 dec 2019 14:14
2 200 EUR
6
27 nov 2019 22:44
2 000 EUR
1
27 nov 2019 22:20
1 850 EUR
5
23 nov 2019 13:11
1 800 EUR
4
23 nov 2019 10:30
1 000 EUR
3
23 nov 2019 9:48
600 EUR
2
23 nov 2019 9:39
500 EUR
1
22 nov 2019 21:45
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice