1197161
Paavo Tynell
(1890-1973)
Paavo tynell, takkrona, taito 1930-tal.

PAAVO TYNELL, takkrona, Taito 1930-tal.

Förnicklad stomme med åtta originala opalglaskupor. Diameter 103 cm. Medföljer 250 cm original upphängningsstång samt 4 st senare tillverkade opalglasskupa.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Proveniens

Takkronan har tillhört originalinredningen i Lauritsala, köpinghus, på Regeringsgatan 20. Byggnaden är ritad av Erkki Huttunen år 1936. Nuförtiden fungerar Lauritsala Huset bl a som daghem och ungdomsgård. Lauritsala var tidigare ett sk köping under perioden 1932-1967 i Södra Karelen. Den uppgick i Villmanstrand år 1967.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

2 dagar 8 timmar
950
9 988
1 046
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 970 EUR. Läs mer.
Budhistorik (5 bud)
3 dec 14:53
950 EUR
3 dec 10:11
600 EUR
29 nov 15:05
500 EUR
28 nov 16:07
220 EUR
22 nov 20:05
200 EUR