1197269
Jorma Hautala
(Född 1941)
Jorma hautala, "mÅlning ii".
Jorma hautala, "mÅlning ii".
Jorma hautala, "mÅlning ii".
Jorma hautala, "mÅlning ii".

JORMA HAUTALA, "MÅLNING II"

Sign. 1972-85. Olja på duk 160x160 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N600
Proveniens

Köpt direkt av konstnären.

"Konstruktivism" Moderna Museet 1.8.-1.9. 1974, Amos Andersson 20.9.-27.10 1974,
Finska konstnärernas 77. utställning, Helsingfors konsthall 1972.

Utställningspublikation "Konstruktivism 1974", Saariston Kirjapaino 1974. Illustrerad på sidan 41.

Övrigt

Statens konstpris 1972.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Specialist modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
4 251
44 780
4 721
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Budhistorik (3 bud)
3 dec 12:54
4 251 EUR
3 dec 12:54
4 051 EUR
22 nov 17:56
4 000 EUR