Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman 1900-talets mitt.

Perforerad metallskärm. Frostad glasskiva ovanför gallret. En ljuspunkt. Bär tillverkarens stämpel. Mått 24x25 cm. Höjd ca 24 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
1 500
15 660
1 697
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Budhistorik (15 bud)
8 dec 2019 18:57
1 500 EUR
8 dec 2019 18:57
1 450 EUR
8 dec 2019 18:54
1 400 EUR
8 dec 2019 18:54
1 350 EUR
6 dec 2019 19:24
1 300 EUR
6 dec 2019 16:01
1 250 EUR
6 dec 2019 16:00
1 200 EUR
6 dec 2019 16:00
1 200 EUR
3 dec 2019 11:40
1 150 EUR
3 dec 2019 11:40
1 100 EUR
26 nov 2019 21:12
1 050 EUR
25 nov 2019 20:54
1 000 EUR
23 nov 2019 23:24
800 EUR
22 nov 2019 20:56
700 EUR
22 nov 2019 20:01
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13