BESTICKSCHATULL med BORDSSILVER, 60 delar, bl.a. Sazikov och Ovchinnikov, mestadels ryskt. 1800-tal.

Bägare, förgylld, niello-dekor, höjd ca 6 cm, kontrollmästarstämpel Nikolaj Dubrovin, Moskva, 1835
Sked, förgylld med niello-dekor med fågel och bladmotiv, längd 18,5 cm, otydlig stämpel, 1800-talets första hälft.
12 matskedar, längd 21,5 cm, Sazikov, kontrollstämpel Eduard Brandenburg, Sankt Petersburg, 1862
12 dessertskedar, längd 17 cm, Ovchinnikov, kontrollstämpel Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1914
12 dessertskedar, längd 15 cm, 10 st stämplade 1862 och 2 st J.E. Fagerroos, Helsingfors 1882
Såsslev och strösked med förgyllda blad, längd 17 cm, Ovchinnikov, kontrollstämpel Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1914
Strösked, förgyllt blad, längd 18,5 cm, Sazikov, 1862
Tesked, 13,5 cm
Fiskspade, ca 29 cm och sockertång, längd 13,5 cm, möjligen slovakiska stämplar, och sked med filigranarbete, längd 15,5 cm.
Servettring, diameter 5,3 cm, Roland Mellin, Helsingfors 1855.
Silvervikt 2261 g.

12 kaffeskedar, vikt 121 g, och soppslev med svarvat träskaft, ostämplat silver.
Schatull i svart präglat läder, mässingsbeslag och -bärhandtag. Invändigt beklätt i sämskskinn. 43x37 cm, höjd 14 cm. Nyckel finns.

Både original- och icke originalinnehåll, samtliga delar utom tre bär monogramgravering "OvB". Niello-dekorerad sked med annan gravering. Enstaka lagningar. Filigransked med bristning.
Schatullet med skador, sämskskinnet med fläckar och märkbara hål, lukt.
Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Olga von Bredows släkt.
Olga von Bredow var dotter till generalmajor Emil Friedrich von Bredow (1781- ca 1841).
Schatullets lock bär plakett med Olga von Bredows monogram samt datum för hennes bröllop, 25/VI 1872, med apotekaren i Elimä, Axel Edwin Ahnger.

Utropspris
1 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492