Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.

Brunmålad metall, matterat glas. Koppargaller och cylinder. Bär tillverkarens stämpel. Storlek 24x24 cm, höjd 23 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Senare glas. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Kymen Lukko fastigheten i Kouvola. Företaget Tehdaspuus-utrymmen.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 200
E
U
R
12 648
S
E
K
1 373
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (23 bud)
8
A
8 dec 2019 19:34
1 200 EUR
6
8 dec 2019 19:34
1 150 EUR
8
8 dec 2019 19:33
1 070 EUR
6
8 dec 2019 19:32
1 020 EUR
8
A
8 dec 2019 19:32
1 000 EUR
8
8 dec 2019 19:32
970 EUR
6
A
8 dec 2019 19:32
950 EUR
6
8 dec 2019 19:30
920 EUR
8
A
8 dec 2019 19:30
900 EUR
8
8 dec 2019 19:22
890 EUR
6
A
8 dec 2019 19:22
870 EUR
6
A
8 dec 2019 19:22
820 EUR
8
8 dec 2019 19:22
800 EUR
6
A
8 dec 2019 19:22
720 EUR
8
8 dec 2019 19:22
700 EUR
6
8 dec 2019 18:58
600 EUR
7
8 dec 2019 13:47
570 EUR
6
6 dec 2019 11:00
550 EUR
5
3 dec 2019 22:26
250 EUR
4
28 nov 2019 22:40
220 EUR
3
28 nov 2019 11:51
200 EUR
2
24 nov 2019 0:00
160 EUR
1
22 nov 2019 20:00
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice