Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.

Brunmålad metall, matterat glas. Koppargaller och cylinder. Bär tillverkarens stämpel. Storlek 24x24 cm, höjd 23 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Senare glas. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Kymen Lukko fastigheten i Kouvola. Företaget Tehdaspuus-utrymmen.

Formgivare

Klubbat pris
1 150
12 121
1 316
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
5 dec 2019 14:00
1 150 EUR
5 dec 2019 14:00
1 100 EUR
3 dec 2019 11:39
920 EUR
3 dec 2019 11:39
900 EUR
26 nov 2019 21:11
820 EUR
26 nov 2019 21:11
800 EUR
26 nov 2019 21:11
800 EUR
24 nov 2019 21:59
600 EUR
24 nov 2019 9:47
450 EUR
23 nov 2019 23:26
408 EUR
23 nov 2019 10:48
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977