PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Brunmålad metall, matterat glas. Koppargaller och cylinder. Bär tillverkarens stämpel. Storlek 24x24 cm, höjd 23 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Senare glas. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.
Kymen Lukko fastigheten i Kouvola. Företaget Tehdaspuus-utrymmen.