Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, bestickuppsättning "Polar", 122 delar, Hackman, 1960-tal.

12 matgafflar (19,5 cm),
12 matknivar (21 cm),
12 matskedar (20 cm),
12 gafflar (18 cm),
6 knivar (19,5 cm),
6 knivar (18 cm),
12 skedar (18,5 cm),
12 cocktailskedar (20,5 cm),
10 smörknivar (17 cm),
9 kaffeskedar (13 cm),
2 teskedar (14 cm),
5 gafflar (15,5 cm),
4 gafflar (12,5 cm),
6 serveringsbestick.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
490
E
U
R
5 483
S
E
K
518
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (15 bud)
8
8 dec 2019 17:47
490 EUR
2
8 dec 2019 17:21
450 EUR
5
8 dec 2019 12:32
420 EUR
2
8 dec 2019 7:41
400 EUR
5
1 dec 2019 17:11
370 EUR
7
29 nov 2019 10:40
350 EUR
6
28 nov 2019 10:42
300 EUR
5
28 nov 2019 10:28
160 EUR
2
27 nov 2019 20:28
150 EUR
5
26 nov 2019 16:30
120 EUR
4
23 nov 2019 12:18
110 EUR
2
23 nov 2019 9:59
100 EUR
3
23 nov 2019 9:23
75 EUR
2
23 nov 2019 6:01
50 EUR
1
22 nov 2019 23:02
30 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.