Kan inte nå servern

Helsinki Winter Sale F200

 
273 föremål
LAURI AHLGRÉN, "STEGEN TILL HIMLEN".
LAURI AHLGRÉN, "STEGEN TILL HIMLEN".
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BERNDT LINDHOLM, STRANDSTENAR.
BERNDT LINDHOLM, STRANDSTENAR.
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
RAFAEL WARDI, "VINTERLANDSKAP".
RAFAEL WARDI, "VINTERLANDSKAP".
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
3 705 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HELGE DAHLMAN, STILLEBEN.
HELGE DAHLMAN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
REIJO HUKKANEN, "HERALDISKA DJUR".
REIJO HUKKANEN, "HERALDISKA DJUR".
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, STILLEBEN MED VIT DUK.
VEIKKO MARTTINEN, STILLEBEN MED VIT DUK.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets senare.
IKON, Ryssland 1800-talets senare.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TOVE JANSSON, DAM MED SOLFJÄDER.
TOVE JANSSON, DAM MED SOLFJÄDER.
Klubbat pris 
25 001 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
DEKORATIONSÄGG, porslin, Ryssland 1800-talets senare hälft.
DEKORATIONSÄGG, porslin, Ryssland 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SKRIV-/BOKSKÅP, Holland 1700-talets slut.
SKRIV-/BOKSKÅP, Holland 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, "SOLIG DAG".
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, "SOLIG DAG".
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HUGO SIMBERG, SARDINFISKARNA.
HUGO SIMBERG, SARDINFISKARNA.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
ZAO WOU-KI, "GRAVURE IV".
ZAO WOU-KI, "GRAVURE IV".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
FERDINAND VON WRIGHT, HUND.
FERDINAND VON WRIGHT, HUND.
Klubbat pris 
30 000 EUR
Utropspris
50 000 - 60 000 EUR
MATTA, Kashmir, silke, 308 x 215 cm.
MATTA, Kashmir, silke, 308 x 215 cm.
Klubbat pris 
3 020 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, VID BORGÅ Å.
VENNY SOLDAN-BROFELDT, VID BORGÅ Å.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ULF TIKKANEN, FÅGELSKULPTUR.
ULF TIKKANEN, FÅGELSKULPTUR.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 700 - 3 000 EUR
ISAAC GRÜNEWALD, BLOMVAS.
ISAAC GRÜNEWALD, BLOMVAS.
Klubbat pris 
5 100 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
SIDENBRODERI, Sverige tidigt 1800-tal.
SIDENBRODERI, Sverige tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ELVI MAARNI, RÖD BLOMMA.
ELVI MAARNI, RÖD BLOMMA.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MAX SALMI, "AMOUR".
MAX SALMI, "AMOUR".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
SOFFA, 1900-talets mitt.
SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
698 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ELIAS MUUKKA, STRANDSTUGA.
ELIAS MUUKKA, STRANDSTUGA.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KAIN TAPPER, "YELLOW RELIEF".
KAIN TAPPER, "YELLOW RELIEF".
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, "STUGINTERIÖR".
VEIKKO VIONOJA, "STUGINTERIÖR".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
THORSTEN WAENERBERG, FISKARNAS HEMKOMST.
THORSTEN WAENERBERG, FISKARNAS HEMKOMST.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAISTO AHTOLA, "EGYPTEN".
TAISTO AHTOLA, "EGYPTEN".
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
DEKORATIONSÄGG, porslin, Nikolaj I tid (1825–1855), Ryssland.
DEKORATIONSÄGG, porslin, Nikolaj I tid (1825–1855), Ryssland.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LEO LAUKKANEN, "TREENIGHETEN".
LEO LAUKKANEN, "TREENIGHETEN".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
710 EUR
Utropspris
600 EUR
GUIRAUD BROSCH, 18K guld. Nimes, sent 1800-tal.
GUIRAUD BROSCH, 18K guld. Nimes, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAIJA LAVONEN, "RÖD STILLEBEN".
MAIJA LAVONEN, "RÖD STILLEBEN".
Återrop
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
VEIKKO MYLLER, "RULER".
VEIKKO MYLLER, "RULER".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ERIK ENROTH, KVINNA MED AMFORA.
ERIK ENROTH, KVINNA MED AMFORA.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ANITA SNELLMAN, "LYSANDE BLOMMOR".
ANITA SNELLMAN, "LYSANDE BLOMMOR".
Klubbat pris 
3 510 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, SKISS TILL  "SVARTA HAVETS KOSACKER".
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, SKISS TILL "SVARTA HAVETS KOSACKER".
Klubbat pris 
22 200 EUR
Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
LOUIS SPARRE, "LES OULED DJELLAH".
LOUIS SPARRE, "LES OULED DJELLAH".
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
VADIM MIKHAILOVICH SHULZ, MARKNAD.
VADIM MIKHAILOVICH SHULZ, MARKNAD.
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GEORG BUCHERT, CIGARETTETUI, 18K guld, Helsingfors 1941.
GEORG BUCHERT, CIGARETTETUI, 18K guld, Helsingfors 1941.
Klubbat pris 
7 400 EUR
Utropspris
8 000 - 9 000 EUR
ELLEN THESLEFF, SPRINGBRUNN I BORGHESE, ROM.
ELLEN THESLEFF, SPRINGBRUNN I BORGHESE, ROM.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER CARLSTEDT, "ORCHIS".
BIRGER CARLSTEDT, "ORCHIS".
Klubbat pris 
2 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
IKON, Gammaltroende skolan, Ryssland 1800-talets mitt.
IKON, Gammaltroende skolan, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OSKAR LINDROOS, BRÖDKORG, silver, Helsingfors 1926.
OSKAR LINDROOS, BRÖDKORG, silver, Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
726 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, ytterfoder, Taito 1930-tal.
PAAVO TYNELL, ytterfoder, Taito 1930-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
NIKOLAI KRYMOV, VÅRLANDSKAP.
NIKOLAI KRYMOV, VÅRLANDSKAP.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
JORMA HAUTALA, "MÅLNING II".
JORMA HAUTALA, "MÅLNING II".
Klubbat pris 
4 251 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
MAX SALMI, "LANDSKAP".
MAX SALMI, "LANDSKAP".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1.55 ct tot.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1.55 ct tot.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, FLICKA.
CHRISTINA SNELLMAN, FLICKA.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ELLEN THESLEFF, SJÖ BLAND BERGEN.
ELLEN THESLEFF, SJÖ BLAND BERGEN.
Återrop
Utropspris
12 000 - 18 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "PINK VOID".
OLLI LYYTIKÄINEN, "PINK VOID".
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
TEPPO TERÄ, UGGLOR.
TEPPO TERÄ, UGGLOR.
Klubbat pris 
3 201 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, 1950-talets mitt.
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, 1950-talets mitt.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LOKATT".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LOKATT".
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 EUR
TOVE JANSSON, HOTELLRUMMET.
TOVE JANSSON, HOTELLRUMMET.
Klubbat pris 
9 800 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KAJ FRANCK,  Karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, Karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi.
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AMELIE LUNDAHL, FLICKA FRÅN BRETAGNE.
AMELIE LUNDAHL, FLICKA FRÅN BRETAGNE.
Återrop
Utropspris
55 000 - 70 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "KONVALESCENTEN".
HELENE SCHJERFBECK, "KONVALESCENTEN".
Klubbat pris 
12 800 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
PEKKA HALONEN, STILLEBEN MED FLASKOR.
PEKKA HALONEN, STILLEBEN MED FLASKOR.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
EVERT YLI-PORILA, MANNERHEIM.
EVERT YLI-PORILA, MANNERHEIM.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, JOKELA VILLA.
HJALMAR MUNSTERHJELM, JOKELA VILLA.
Klubbat pris 
3 202 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ELLEN FAVORIN, SKOGSLANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, SKOGSLANDSKAP.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, signerad Venini TW 2005.
TAPIO WIRKKALA, VAS, glas, signerad Venini TW 2005.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, SVANAR PÅ FLYKT.
LENNART SEGERSTRÅLE, SVANAR PÅ FLYKT.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR