Kan inte nå servern

Helsinki Winter Sale F200

 
273 föremål
HUGO SIMBERG, "DÖDEN PÅ SKRIDSKOR".
HUGO SIMBERG, "DÖDEN PÅ SKRIDSKOR".
Klubbat pris 
7 601 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
KAJ STENVALL, "SKÅL FÖR OSS GENIER".
KAJ STENVALL, "SKÅL FÖR OSS GENIER".
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SAM VANNI, SITTANDE FLICKA.
SAM VANNI, SITTANDE FLICKA.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, "KANNUS, MUTKALAMPI".
VEIKKO VIONOJA, "KANNUS, MUTKALAMPI".
Klubbat pris 
3 330 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALBERT EDELFELT, VINTERDAG PÅ HELSINGFORS SALUTORG.
ALBERT EDELFELT, VINTERDAG PÅ HELSINGFORS SALUTORG.
Klubbat pris 
150 200 EUR
Utropspris
90 000 - 100 000 EUR
TOVE JANSSON, DAM MED SOLFJÄDER.
TOVE JANSSON, DAM MED SOLFJÄDER.
Klubbat pris 
25 001 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, "PARIS".
GEORGES VON SWETLIK, "PARIS".
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "KONVALESCENTEN".
HELENE SCHJERFBECK, "KONVALESCENTEN".
Klubbat pris 
12 800 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
C.G. HALLBERG, KANDELABER, silver, Göteborg 1863.
C.G. HALLBERG, KANDELABER, silver, Göteborg 1863.
Klubbat pris 
9 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
DEKORATIONSÄGG, porslin, Ryssland 1800-talets senare hälft.
DEKORATIONSÄGG, porslin, Ryssland 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ARMRING, 18K guld och safirer, början av 1900-talet.
ARMRING, 18K guld och safirer, början av 1900-talet.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, RÖNNBÄR I FÖNSTER.
VEIKKO VIONOJA, RÖNNBÄR I FÖNSTER.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MATTA, Kashmir, silke, 308 x 215 cm.
MATTA, Kashmir, silke, 308 x 215 cm.
Klubbat pris 
3 020 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SAZIKOV, TEKÖK, silver, S:t Petersburg 1847.
SAZIKOV, TEKÖK, silver, S:t Petersburg 1847.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, SVANAR PÅ FLYKT.
LENNART SEGERSTRÅLE, SVANAR PÅ FLYKT.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, FLICKA.
CHRISTINA SNELLMAN, FLICKA.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER CARLSTEDT, "ORCHIS".
BIRGER CARLSTEDT, "ORCHIS".
Klubbat pris 
2 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, fat brons, Taito.
PAAVO TYNELL, fat brons, Taito.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ELIAS MUUKKA, STRANDSTUGA.
ELIAS MUUKKA, STRANDSTUGA.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ANTTI FAVÉN, TIMMERMÄN.
ANTTI FAVÉN, TIMMERMÄN.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, "SOLIG DAG".
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, "SOLIG DAG".
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
VEIKKO MYLLER, FORM.
VEIKKO MYLLER, FORM.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HELGE DAHLMAN, STILLEBEN.
HELGE DAHLMAN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 900 - 2 100 EUR
DEKORATIONSÄGG, porslin, Nikolaj I tid (1825–1855), Ryssland.
DEKORATIONSÄGG, porslin, Nikolaj I tid (1825–1855), Ryssland.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ STENVALL, "RYTMEN I LJUS (OCH BYXORNA PÅ)".
KAJ STENVALL, "RYTMEN I LJUS (OCH BYXORNA PÅ)".
Klubbat pris 
7 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor, ett par Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampor, ett par Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
12 501 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
WILHO SJÖSTRÖM, VINTERLANDSKAP.
WILHO SJÖSTRÖM, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MARJO LAHTINEN, TORSO.
MARJO LAHTINEN, TORSO.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
FANNY CHURBERG, VINTERLANDSKAP.
FANNY CHURBERG, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
6 650 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LOUIS SPARRE, "LES OULED DJELLAH".
LOUIS SPARRE, "LES OULED DJELLAH".
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
NANNA SUSI, "NÄRVARO".
NANNA SUSI, "NÄRVARO".
Klubbat pris 
4 410 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
AARON HEINO, "SLIP".
AARON HEINO, "SLIP".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN,  BARNHUVUD.
WÄINÖ AALTONEN, BARNHUVUD.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
EVERT YLI-PORILA, MANNERHEIM.
EVERT YLI-PORILA, MANNERHEIM.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
TUOMO SAALI, "DU ÄR SOLEN".
TUOMO SAALI, "DU ÄR SOLEN".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SKRIV-/BOKSKÅP, Holland 1700-talets slut.
SKRIV-/BOKSKÅP, Holland 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 230 st briljanter ca 4.07 ct.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 230 st briljanter ca 4.07 ct.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ELLEN THESLEFF, FIRENZE.
ELLEN THESLEFF, FIRENZE.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
HUGO BACKMANSSON, VY FRÅN SALUTORGET I HELSINGFORS.
HUGO BACKMANSSON, VY FRÅN SALUTORGET I HELSINGFORS.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, I MÅNSKEN.
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, I MÅNSKEN.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAX SALMI, "SITTANDE MODELL".
MAX SALMI, "SITTANDE MODELL".
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
THORSTEN WAENERBERG, FISKARNAS HEMKOMST.
THORSTEN WAENERBERG, FISKARNAS HEMKOMST.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsskål, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
3 705 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HUGO SIMBERG, SKOGSINTERIÖR.
HUGO SIMBERG, SKOGSINTERIÖR.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TOVE JANSSON, HOTELLRUMMET.
TOVE JANSSON, HOTELLRUMMET.
Klubbat pris 
9 800 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
SOFFA, 1900-talets mitt.
SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
698 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
OKÄND KONSTNÄR 1500/1600-TAL, MARIAS TRÄDGÅRD.
OKÄND KONSTNÄR 1500/1600-TAL, MARIAS TRÄDGÅRD.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SANTERI SALOKIVI. KROKIG TALL.
SANTERI SALOKIVI. KROKIG TALL.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
VEIKKO MYLLER, "RULER".
VEIKKO MYLLER, "RULER".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1.72 ct tot.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1.72 ct tot.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 400 EUR
IKON, Gammaltroende skolan, Ryssland 1800-talets sista kvartal.
IKON, Gammaltroende skolan, Ryssland 1800-talets sista kvartal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANITA SNELLMAN, "LYSANDE BLOMMOR".
ANITA SNELLMAN, "LYSANDE BLOMMOR".
Klubbat pris 
3 510 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, BAGARE.
VEIKKO VIONOJA, BAGARE.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LEO LAUKKANEN, "TREENIGHETEN".
LEO LAUKKANEN, "TREENIGHETEN".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1.55 ct tot.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1.55 ct tot.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
GUIRAUD BROSCH, 18K guld. Nimes, sent 1800-tal.
GUIRAUD BROSCH, 18K guld. Nimes, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LEILA HIETALA, "ATTACK".
LEILA HIETALA, "ATTACK".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LEONHARD BÜLOW,  POJKE MED HUND.
LEONHARD BÜLOW, POJKE MED HUND.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 301 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
OSKAR LINDROOS, BRÖDKORG, silver, Helsingfors 1926.
OSKAR LINDROOS, BRÖDKORG, silver, Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
726 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
VERNER THOMÉ, PÅ SIMHUSTRAPPAN.
VERNER THOMÉ, PÅ SIMHUSTRAPPAN.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RING, 18K vitguld, briljanter ca 1.56 ct tot.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 1.56 ct tot.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "PINK VOID".
OLLI LYYTIKÄINEN, "PINK VOID".
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 210 x 325 cm, Holland ca 1680.
VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 210 x 325 cm, Holland ca 1680.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris 
640 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 008 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR