Helsinki Design + Contemporary Art F201

290 föremål
OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
4 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL, mässing, oy Taito ab.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "DINA TÅRAR".
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
9 100 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -07.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SOFFA, 1900-talet mitt.
SOFFA, 1900-talet mitt.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SIRPA SÄRKIJÄRVI, "OBSERVATÖR".
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee", Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
3 950 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
EERO AARNIO, fåtöljer, 2 st samt bord, "Delfin", Adelta.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
Klubbat pris
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIC HYNYNEN, "GANG".
ERIC HYNYNEN, "GANG".
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtöljer, ett par, 1900-luvun puoliväli.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Quadrate forms", 18K guld. Lapponia 1976.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 000 EUR
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
Klubbat pris
7 250 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Klubbat pris
2 250 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SAMPSA SARPARANTA, UTAN TITEL.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
JAAN ELKEN, "WRITING ON THE WALL IV".
Klubbat pris
1 210 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, UR SERIEN "JAG HAR MÅLAT LJUS" (VIT).
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
Klubbat pris
1 202 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIINA LAASONEN, "NORDIC WALK - FLYKTIG".
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
HELKY JUVONEN, HALSBAND, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1972.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 760 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, pokal, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RIITTA NELIMARKKA, "AQUATIC CHARICTERS IN WINTER JACKETS".
Klubbat pris
945 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A 624, Valaistustyö.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFIA WILKMAN, "STOR STEGE".
SOFIA WILKMAN, "STOR STEGE".
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
LAURI LAINE, UTAN TITEL.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
RUT BRYK, tallrik, fajans, signerad BRYK.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -13.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
2 320 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, vilstol, modell 43, Artek 1980-tal.
Klubbat pris
1 259 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR