Arne Jones E1299

Sini Majuri

(Finland, Född 1985)
Sini Majuri
(Finland, Född 1985)

SINI MAJURI, skulptur, "Hedge maze", signerad Sini Majuri 2019, Suomenlinna.

Glasblåsare, Sini Majuri. Graalteknik. Fritt format glas. Iittalas återvinningsglas. Höjd 16 cm.

Helhetsintrycket är gott. Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

2019 Sini Majuri & Heini Riitahuhta. Galleria Pictor.

Formgivare

Sini Majuri är en glaskonstnär som specialiserat sig på robotteknik och artificiell intelligens. Hennes verk har visats på omslaget på New York Times Magazine och i över 90 internationella utställningar i Tokyo, New Mexico, Venedig och på ett flertal internationella utställningar. Majuri har mottagit ett flertal internationella designpriser och hennes skulpturer finns i samlingarna hos prestigefyllda institutioner som Berengo Studio, Corning Museum of Glass och Museo Del Vetro. Hon är intresserad av tvärvetenskapliga samarbeten som utmanar glasets gränser, som att dansa balett med robotar från Boston Dynamics och visa upp världens högsta glasskor på New York Fashion Week.

Majuri, som arbetar på Sveaborg, ser glas som ett poetiskt material som kan användas för att representera svårfångade fenomen och skikt av mänskligheten. Drömlikhet och kvinnlighet är återkommande teman i hennes verk. Majuri är fascinerad av samspelet mellan glaskonst, modern teknik och sällsynta hantverkstraditioner. För mer information om Majuris arbete kan du besöka hennes Instagram-konto och webbplats.

Klubbat pris
400
4 216
458
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (5 bud)
5 apr 2020 18:45
400 EUR
5 apr 2020 18:40
350 EUR
5 apr 2020 17:39
270 EUR
4 apr 2020 18:56
200 EUR
4 apr 2020 16:41
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977