Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.

Mässing, vitmålad metall. Foten beklädd med svart läder. Höjd 165 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Spår av målfärg på skärmen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 900
E
U
R
50 274
S
E
K
5 694
USD
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (23 bud)
7
A
5 apr 2020 18:02
4 900 EUR
11
5 apr 2020 18:02
4 700 EUR
7
A
5 apr 2020 18:00
4 400 EUR
11
5 apr 2020 18:00
4 200 EUR
7
5 apr 2020 17:33
4 000 EUR
12
5 apr 2020 16:18
3 900 EUR
7
A
5 apr 2020 16:11
3 500 EUR
11
5 apr 2020 16:11
3 400 EUR
7
A
5 apr 2020 15:42
3 300 EUR
6
5 apr 2020 15:42
3 200 EUR
7
5 apr 2020 15:28
3 000 EUR
10
5 apr 2020 14:03
2 600 EUR
7
5 apr 2020 13:36
2 500 EUR
9
4 apr 2020 16:53
2 100 EUR
7
31 mar 2020 21:15
1 800 EUR
8
30 mar 2020 19:00
1 700 EUR
7
29 mar 2020 17:37
1 600 EUR
6
28 mar 2020 17:29
1 000 EUR
5
27 mar 2020 18:52
920 EUR
4
24 mar 2020 14:32
900 EUR
3
23 mar 2020 1:52
820 EUR
2
22 mar 2020 22:24
800 EUR
1
21 mar 2020 18:09
700 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice