Design Konstglas
1216687
Aimo Okkolin
(1917-1982)
Aimo okkolin, vas, "masuuni", signerad aimo okkolin, riihimäen lasi oy.

AIMO OKKOLIN, vas, "Masuuni", signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy.

Beställningsarbete för företaget Rautaruukki. Fri blåst klar kristall, slipad. Rautaruukki företagets emblem. Höjd 20 cm. Diameter 19 cm.

Ett nagg. Enstaka bubblor.

"Lumpeenkukka Aimo Okkolin", The Bulletin of the Finnish Glass Museum Glass Research XV 2004. Sidan 93 bild 164.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
300 EUR