Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9211, Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässing med blomdekoration. Stämplad TT Taito Made in Finland. Höjd 45 cm. Diameter 30 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Anlöpningar på skaftet. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) inledde sin karriär som plåtsmedslärling men studerade målmedvetet vid sidan om arbetet på Centralskolan för konstflit (dagens Aalto Universitet) för att få en gedigen utbildning inom metallkonstfältet. År 1918 grundade Tynell Oy Taito Ab som under mellankrigstiden blev trendsättaren inom den finska belysningsindustrin. Taitos första år sammanföll med den tiden då elektrifieringen av samhället växte snabbt. Detta gjorde att marknaden för lampor växte och utvecklades i hög takt och Taitos produktion som först varit småskalig snabbt utvecklades till fabriksproduktion i slutet av 1920-talet.

I Tynells tidiga lampor återfanns ännu samma formspråk som i ljuskronor och oljelampor. Men under 1920-talet blev användningen av glas en allt viktigare del av lamporna och under 1930-talet tillkom även användningen av tyg och kartong i lampornas skärmar. De vanligaste glastypen i lamporna var olika färgers opalglas. Under mellankrigstiden formgav Tynell både lampor i art deco-stil och mer enkla och funktionalistiska lampor. I sina funkisinspirerade lampor tog Tynell i beaktande lamporna användningsområden, ljusets färg och opalglasens färgskiftningar.

När efterkrigstidens materialransoneringar lättades började Tynell använda mässing som huvudmaterial i sina lampor och det blev en stor succé, speciellt i USA. I lamporna möttes dekorativt hantverk med industriell produktion i funktionsorienterade helheter. Slutet av 1940-talet var en produktiv period under vilken hans dekorativa stil finslipades och hans lampor blev allt mer individuella i sina utseenden. Efter krigen genomsyrades Tynell stil av en romantisk anda som tog sig i uttryck som sirliga och organiska former, så som blommor och blad. Arkitekterna var den främsta kundkretsen för Tynells armaturer, vilket gjorde att Paavo Tynell blev den ledande formgivaren för belysning i offentliga utrymmen.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
9 100
E
U
R
100 737
S
E
K
9 640
USD
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (13 bud)
5
5 apr 2020 13:29
9 100 EUR
6
A
5 apr 2020 13:29
9 000 EUR
6
4 apr 2020 21:13
8 700 EUR
5
A
4 apr 2020 21:13
8 500 EUR
5
A
4 apr 2020 21:13
8 200 EUR
6
4 apr 2020 21:13
8 000 EUR
5
4 apr 2020 9:26
7 200 EUR
3
A
4 apr 2020 9:26
7 000 EUR
3
26 mar 2020 17:41
6 200 EUR
4
26 mar 2020 10:30
6 000 EUR
3
24 mar 2020 17:22
3 000 EUR
2
23 mar 2020 3:17
220 EUR
1
23 mar 2020 0:35
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice