CARL-JOHAN BOMAN, fåtölj, Oy Boman Ab 1930-talets slut.
Fast stoppad klädsel, ryggstöd med knappar. Lackade ben. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 80 cm. Sitthöjd ca 45 cm. Total höjd 93 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Fläckar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10