Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, Golvlampa, modell 9628, Idman 1900-talets mitt.

Genombruten mässingsskärm, skaftet med tvinnad rotting, justerbar riktning och höjd. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 145 cm.

Åldersrelaterat slitage. Intryckning på skärmen. Senare elektrifiering. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) inledde sin karriär som plåtsmedslärling men studerade målmedvetet vid sidan om arbetet på Centralskolan för konstflit (dagens Aalto Universitet) för att få en gedigen utbildning inom metallkonstfältet. År 1918 grundade Tynell Oy Taito Ab som under mellankrigstiden blev trendsättaren inom den finska belysningsindustrin. Taitos första år sammanföll med den tiden då elektrifieringen av samhället växte snabbt. Detta gjorde att marknaden för lampor växte och utvecklades i hög takt och Taitos produktion som först varit småskalig snabbt utvecklades till fabriksproduktion i slutet av 1920-talet.

I Tynells tidiga lampor återfanns ännu samma formspråk som i ljuskronor och oljelampor. Men under 1920-talet blev användningen av glas en allt viktigare del av lamporna och under 1930-talet tillkom även användningen av tyg och kartong i lampornas skärmar. De vanligaste glastypen i lamporna var olika färgers opalglas. Under mellankrigstiden formgav Tynell både lampor i art deco-stil och mer enkla och funktionalistiska lampor. I sina funkisinspirerade lampor tog Tynell i beaktande lamporna användningsområden, ljusets färg och opalglasens färgskiftningar.

När efterkrigstidens materialransoneringar lättades började Tynell använda mässing som huvudmaterial i sina lampor och det blev en stor succé, speciellt i USA. I lamporna möttes dekorativt hantverk med industriell produktion i funktionsorienterade helheter. Slutet av 1940-talet var en produktiv period under vilken hans dekorativa stil finslipades och hans lampor blev allt mer individuella i sina utseenden. Efter krigen genomsyrades Tynell stil av en romantisk anda som tog sig i uttryck som sirliga och organiska former, så som blommor och blad. Arkitekterna var den främsta kundkretsen för Tynells armaturer, vilket gjorde att Paavo Tynell blev den ledande formgivaren för belysning i offentliga utrymmen.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 600
E
U
R
83 144
S
E
K
8 072
USD
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
16
A
5 apr 2020 18:25
7 600 EUR
7
5 apr 2020 18:25
7 400 EUR
16
A
5 apr 2020 18:23
7 200 EUR
7
5 apr 2020 18:23
7 000 EUR
16
5 apr 2020 18:22
6 800 EUR
7
5 apr 2020 18:20
6 600 EUR
16
A
5 apr 2020 18:20
6 500 EUR
16
5 apr 2020 18:17
6 400 EUR
7
5 apr 2020 18:15
6 200 EUR
16
A
5 apr 2020 18:15
6 000 EUR
7
5 apr 2020 18:15
5 900 EUR
16
A
5 apr 2020 18:14
5 700 EUR
7
5 apr 2020 18:14
5 500 EUR
16
5 apr 2020 18:13
5 300 EUR
7
5 apr 2020 18:04
5 100 EUR
14
A
5 apr 2020 18:04
5 000 EUR
14
5 apr 2020 17:57
4 900 EUR
7
5 apr 2020 17:54
4 700 EUR
14
5 apr 2020 17:32
4 500 EUR
15
A
5 apr 2020 17:32
4 300 EUR
15
5 apr 2020 17:24
4 000 EUR
14
5 apr 2020 17:14
3 900 EUR
13
A
5 apr 2020 16:12
3 800 EUR
14
5 apr 2020 16:12
3 800 EUR
13
A
5 apr 2020 15:16
3 600 EUR
11
5 apr 2020 15:16
3 500 EUR
13
5 apr 2020 13:57
3 000 EUR
7
4 apr 2020 20:35
2 800 EUR
12
4 apr 2020 16:46
2 700 EUR
7
3 apr 2020 19:56
2 600 EUR
11
2 apr 2020 20:44
2 500 EUR
10
30 mar 2020 21:30
2 100 EUR
7
28 mar 2020 6:55
2 000 EUR
9
26 mar 2020 15:21
1 900 EUR
8
26 mar 2020 12:43
1 800 EUR
7
24 mar 2020 7:01
1 500 EUR
6
23 mar 2020 9:46
1 200 EUR
5
23 mar 2020 1:54
520 EUR
4
22 mar 2020 22:25
500 EUR
3
21 mar 2020 18:10
400 EUR
2
21 mar 2020 9:29
200 EUR
1
20 mar 2020 17:42
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice