1134323
Fernand Léger
(Frankrike, 1881-1955)
Fernand lÉger, "projet pour une peinture murale".

FERNAND LÉGER, "PROJET POUR UNE PEINTURE MURALE".

Sign. Gouache på papper, bildstorlek 53.5x20 cm, bladstorlek 65x37 cm. Utförd ca 1942-1950.

Veck. Fläckar. Revor. Hål.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - T58
Proveniens

Köpt i Paris, Gabrielle Lorie, 2.7. 1965. Därefter som ett arv i familjen.

Övrigt

Certifikat utfärdat av Irus Hansma, daterat i maj 2019 medföljer målningen.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Specialist modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
20 000
209 372
22 465
Utropspris
25 000 - 35 000 EUR
Budhistorik (13 bud)
14 jun 15:46
20 000 EUR
14 jun 15:44
19 005 EUR
14 jun 15:43
18 005 EUR
14 jun 15:42
17 005 EUR
14 jun 15:33
15 000 EUR