Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA"

Sign. 2010. Akryl på duk 60 x 100 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
2 600
26 676
3 021
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Budhistorik (19 bud)
14 jun 2020 18:49
2 600 EUR
14 jun 2020 18:48
2 500 EUR
14 jun 2020 18:48
2 500 EUR
14 jun 2020 18:46
2 400 EUR
14 jun 2020 18:45
2 300 EUR
14 jun 2020 18:43
2 200 EUR
14 jun 2020 18:42
2 100 EUR
14 jun 2020 18:42
2 000 EUR
14 jun 2020 18:42
1 950 EUR
14 jun 2020 18:42
1 900 EUR
14 jun 2020 18:42
1 850 EUR
14 jun 2020 18:41
1 800 EUR
14 jun 2020 18:40
1 750 EUR
14 jun 2020 18:26
1 700 EUR
14 jun 2020 18:26
1 650 EUR
14 jun 2020 18:13
1 550 EUR
31 maj 2020 10:48
1 500 EUR
30 maj 2020 8:50
1 000 EUR
29 maj 2020 12:52
800 EUR