Madeleine Pyk – en samling F769

KONFEKTSKÅL, förgyllt silver, Augsburg, 1695-1705.

Driven dekor med motiv av vindruvsklasar samt flicka med korg på armen. Parställda volutformade gjutna hänklar. Åldermansranka. Otydlig mästarstämpel.
Bredd inkl hänklar 12,5 cm, längd 10,5 cm. Vikt 53 g.

Åldersrelaterat slitage.

Klubbat pris
700
7 378
801
Utropspris
500 - 700 EUR
Budhistorik (27 bud)
14 jun 2020 15:59
700 EUR
14 jun 2020 15:59
700 EUR
14 jun 2020 15:58
680 EUR
14 jun 2020 15:58
660 EUR
14 jun 2020 15:58
640 EUR
14 jun 2020 15:56
620 EUR
14 jun 2020 15:55
600 EUR
14 jun 2020 15:55
600 EUR
14 jun 2020 15:55
580 EUR
14 jun 2020 15:54
560 EUR
14 jun 2020 15:53
540 EUR
14 jun 2020 15:52
520 EUR
14 jun 2020 15:52
500 EUR
14 jun 2020 15:51
480 EUR
14 jun 2020 15:44
460 EUR
14 jun 2020 15:38
440 EUR
14 jun 2020 15:38
430 EUR
14 jun 2020 15:18
420 EUR
14 jun 2020 15:17
400 EUR
14 jun 2020 15:17
390 EUR
14 jun 2020 10:32
370 EUR
13 jun 2020 21:32
350 EUR
13 jun 2020 21:32
340 EUR
13 jun 2020 13:53
320 EUR
3 jun 2020 9:07
220 EUR
31 maj 2020 16:55
200 EUR
29 maj 2020 14:51
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492