Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, VIKSKÄRMAR, 2 st, akvarell på papper, signerade, Japan 1600-tal.

Nobla män i bergslandskap. Två vikskärmar bestående av åtta paneler. Träram med brännförgyllda kopparnubbar. Motiven omgivna av bakgrund i guld samt ljusgrön textilbård. Totallängd 2x385 cm. Höjd 107 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Pappersförlust. Veck.

I katalog Christie's Japanese Works of Art, auktion 8505. Fredag 1 november 1996, New York. Lotnummer 406. Sidan 135.

Utropspris
10 000 - 12 000 EUR